dominika

Dnia 15 listopada w siedzibie Parku Krajobrazowego ,,Dolina Słupi” w Słupsku odbył się Konkurs Krasomówczy dla uczniów pt. Niezwykła Ziemia Słupska „Osobliwa przyroda ziemi słupskiej” .

               Uczennica naszej szkoły Dominika Pińkowska z  klasy VII b wystąpiła z tematem ,,Słupia-rzeka wiedzy” i w kategorii szkół podstawowych zajęła II miejsce.

                                                                                                           Gratulujemy!!!

  1. Stencel

olgatokarczuk

Olga Tokarczuk

laureatką literackiej Nagrody Nobla

       Olga Tokarczuk otrzymała literacką nagrodę Nobla za 2018 rok. Polska autorka wymieniana była w gronie faworytów od kilku lat. W czwartek, 10 października, w jej ręce trafiła najbardziej prestiżowa nagroda w świecie literatury. Odbierze ją na ceremonii w grudniu. Otrzyma wtedy trzy rodzaje nagród: dyplom Nobla, medal Nobla oraz dokument potwierdzający wysokość nagrody pieniężnej, która wynosi 9 mln koron szwedzkich.

 

    10 października 2019 r. wręczono dwie literackie nagrody Nobla - za 2019 i 2018 rok. W ubiegłym roku nagrody nie przyznano. Laureatem literackiego Nobla za rok 2019 został austriacki pisarz i dramaturg Peter Handke.

Olga Tokarczuk - polska pisarka laureatką literackiej nagrody Nobla

Olga Tokarczuk jest jedną z najwybitniejszych współczesnych polskich pisarek. Wcześniej została też nagrodzona jedną z najważniejszych nagród literackich - Man Booker International Prize. Jury doceniło oryginalność powieści Tokarczuk "Bieguni", którą na język angielski przełożyła Jennifer Croft. Międzynarodową nagrodę Bookera przyznaje się najlepszej powieści przełożonej na język angielski.

Nobel dla Tokarczuk - uzasadnienie komitetu

Polka otrzymała Nobla za "za wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją prezentuje przekraczanie granic jako formę życia". "Tokarczuk nie traktuje rzeczywistości jako czegoś raz na zawsze ustalonego. Konstruuje swoje powieści na linii napięcia pomiędzy naturalnymi opozycjami - naturą i kulturą, rozumem i szaleństwem, męskością i kobiecością, wspólnotą i alienacją" - napisano w uzasadnieniu werdyktu.

Tokarczuk pracuje obecnie nad powieścią opartą na jej rodzinnej historii, której osią mają być relacje pomiędzy Polakami i Ukraińcami.

A. Zganiacz

Przedstawiamy zestawienie najważniejszych książek Olgi Tokarczuk z krótkim wyjaśnieniem, dlaczego naszym zdaniem warto je przeczytać.

Dodatkowe informacje