wzorkaszubski

Wycieczka na Kaszuby

         W sobotę, dnia 29 lutego 2020 roku, uczniowie Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Potęgowie uczący się  języka kaszubskiego, udali się na całodniową wycieczkę na Kaszuby. Zwiedzaliśmy Mini ZOO w Tuchlinie. Obejrzeliśmy tam film w 3D pt. : „Początki życia na ziemi.” Obserwowaliśmy egzotyczne  zwierzęta: ptaki, płazy, gady i ssaki. Mogliśmy pogłaskać ocelota, porozmawiać z papugą, która witała nas po czesku (ahoj!), karmiliśmy papużki. Po zjedzeniu pysznego obiadu pojechaliśmy do  gospodarstwa agroturystycznego państwa  Rychertów w Kiełpinie. Tam czekały uczniów kolejne atrakcje : malowaliśmy na szkle tradycyjne rękodzieło na Kaszubach, piekliśmy pyszne bułeczki, formowaliśmy figurki z masy solnej, graliśmy na ludowych instrumentach typowych dla Kaszub, uczyliśmy się nowej piosenki kaszubskiej, pokazaliśmy nasz taniec „Szyper”. Graliśmy też w kręgle. Ostatnią atrakcją było pieczenie kiełbasek na ogniu.

         Po tak intensywnym dniu w drodze powrotnej obserwowaliśmy piękny krajobraz z wieloma jeziorami i odczytywaliśmy nazwy miejscowości w języku kaszubskim. Chociaż wracaliśmy bardzo późno,  uczniowie byli zadowoleni.

                                                                                     

                                                                                                              Barbara Szul

Dzisiejszy kiermasz bożonarodzeniowy poprzedził przepiękny występ uczniów, którzy uczą się języka kaszubskiego. Uczniów przygotowała p. Barbara Szul.

 

wzorkaszubski

Wycieczka do „Doliny Jadwigi”.

          W  sobotę dnia 26.10.2019 roku uczniowie Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Potęgowie uczący się języka kaszubskiego, udali się na całodniową wycieczkę do gospodarstwa agroturystycznego znajdującego się w  Dolinie Jadwigi koło Gowidlina. Pobyt u państwa Tesmer był niesamowicie edukacyjny. Dzieci poznały m. in. pracę rolnika oraz zajęcia w gospodarstwie , produkty i ich przetwórstwo. Wiele radości sprawiło wyrabianie ciasta i pieczenie bułeczek według własnego pomysłu. Pyszne były też placki ziemniaczane i herbata miętowa. Szczególnie interesujące były warsztaty z kaszubszczyzny prowadzone przez kapelę „Bas” z Sierakowic. Członkowie kapeli, państwo Klasa opowiadali uczniom o historii Kaszub, zwyczajach, legendach, języku kaszubskim, pieśniach i tańcach. Dzieci słuchały i śpiewały wspólnie z kapelą różne piosenki  w języku kaszubskim, grały na burczybasie i diabelskich skrzypcach nadszedł i czas na taniec, świetny był taniec z miotłami  zwany ”Miotlarz” i „Kowal”. Uczniowie również odbyli wycieczkę AGROBUSEM  , podziwiając piękną okolicę, po drodze spotkały  Bòrówca , który dba o porządek w zagajnikach i lasach.Radości i smiechu było co nie miara. W drodze powrotnej do domu, zatrzymaliśmy się  w Sierakowicach, gdzie  uczniowie mogli  obejrzeć stary drewniany kościółek i ołtarz papieski z wizyty Jana Pawła II w Pelplinie.

Zadowolone miny uczestników naszej wycieczki, pozwalają twierdzić, że była ona bardzo udana.

                                                                                                                       Barbara Szul

jak dobrze się bawiliśmy, można obejrzeć na filmikach:

https://youtu.be/cf18jMZ1Hk8

https://youtu.be/OQ0Aw5uA_9A

https://youtu.be/Q8uYyTroCmQ

https://youtu.be/GdWwhlBD7z4

Wycieczka do Muzeum – Kaszubskiego Parku Etnograficznego

im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach Kiszewskich.

      18 grudnia odbyła się wycieczka do Muzeum – Kaszubskiego Parku Etnograficznego im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach Kiszewskich. Początki Muzeum sięgają 1906 roku, a jego założycielami byli Ci, których imię nosi. Stworzyli  – pierwsze na ziemiach polskich - muzeum na wolnym powietrzu. Urządzili je w XVIII – wiecznej gburskiej chałupie, którą odkupili od miejscowego gospodarza - Michała Hinca.

Obecnie, już ponad 100 – letnie, Muzeum to 22 ha obszaru położonego nad brzegiem jeziora Gołuń, zabudowanego obiektami regionalnej architektury. Chałupy, dwory, szkoła, kuźnia, karczmy, wiatraki, kościoły, budynki gospodarcze i warsztaty rzemieślnicze – ponad 50 obiektów z Kaszub i Kociewia świadczą o różnorodności budownictwa wiejskiego z okresu od XVII do XX wieku.

Nasz przewodnik – Pan Wojciech Myszk poprowadził dla nas warsztaty o kaszubskich instrumentach muzycznych. Każdy mógł spróbować gry
na wybranym przez siebie instrumencie. Było głośno i wesoło. Po zajęciach muzycznych rozpoczęliśmy zwiedzanie wybranych obiektów. Chociaż na dworze było bardzo zimno, towarzyszyło nam słońce. Wspaniałe nastroje dopisały wszystkim uczestnikom wycieczki.

K. Kłos-Tuchalska

Dodatkowe informacje